Jak prezentować dane?

źródło: puls biznesu, 25.02.2020

Rozpocznę tak – kto wie skąd biorą się pieniądze? Ilu absolwentów studiów MBA zna odpowiedź? Może nie kontynuujmy tematu.

Załączam fakty, na wykresie widać agregat M3, nie będę wyjaśniał co obejmuje, zainteresowanych odsyłam do wikipedii. Podstawowe pytanie brzmi jednak, czy pieniędzy jest mniej czy więcej w obiegu? Tytuł artykułu mówi jedno, tymczasem tytuł wykresu już co innego. Czy artykuł był składany przez dwie osoby, czy też autor myśli o dwóch różnych horyzontach czasowych? Zdarza się, no cóż, zdarza się każdemu.

Prawda jest w obu tytułach, na przestrzeni ostatnich pięciu lat faktycznie mamy pięćdziesięcioprocentowy wzrost tego popularnego agregatu M3 – o dziwo oficjalna inflacja skumulowana, liczona z tego okresu mówi zupełnie coś innego, no może ceny na półkach sklepowych są zgodne z wykresem. Z kolei w styczniu w porównaniu do grudnia nastąpił spadek, widać to dokładnie w danych z NBP, które każdy może sobie wziąć, mały półprocentowy spadek. Czy zapowiada zmianę trendu? Prawdopodobnie nie, podobne spadki występują na przełomie lat, może styczeń faktycznie jest mniej intensywnym zakupowo miesiącem. Chwilka, jakie zakupy, wróćmy do pierwszego pytania – chodzi konkretnie o zakupy na kredyt, czyli faktyczne tworzenie pieniądza w systemie rezerwy cząstkowej. Niechcący odpowiedziałem na pytanie postawione na początku, może i dobrze.

pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *